Magazínové sekce
Poslední příspěvky ve fóru
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
Brno...
přidal Kenik

avatar
Oblíbené
Navigace
news  
>>  MAGAZ͍N
  
>>  supercars
přidal: Jakub Novotný, publikováno: 18.09.2009

« zpět

Nikolaos Seizis je zakladatel Klubu sportovních aut, v našem rozhovoru hovoří o vzniku klubu, prognózách do budoucna a například i o svém vysněném voze.

Kdy a proč jste se rozhodl založit KSA, jaký jste pro to měl podnět a co jste si od toho sliboval?

Rozhodnul jsem se založit KSA začátkem roku 2006, a to protože miluju tu atmosféru, když se několik sportovních aut různých barev a značek sejde pohromadě a opravdový motoristický nadšenci proháněj své miláčky na uzavřeném okruhu. Těžko se to dá popsat, ale ten zvuk těch vytočených motorů, vůně těch spálených pneumatik a brzd, to vše je pro mě absolutní nirvána.Začalo to v roce 2000, kdy jsem si pořídil Audi S4 biturbo a začal jsem jezdit na závodní okruhy. Postupně jsem pořádal akce pro větší a větší skupinu lidí s podobným zájmem. Čím víc jsem jezdil, tím víc jsem potřeboval. Až zhruba po 6ti letech jsem se rozhodnul založit KSA. Chtěl jsem dát dohromady skupinu lidí s podobným zájmem jako já, tedy vlastnit nějaké sportovní auto za účelem učit se jezdit a ne ho vlastnit, abych se ukazoval a předváděl veřejnosti.

Jak se na fungování klubu díváte nyní s odstupem několika let?

KSA jde přesně tím směrem, kterým jsem si od začátku přál. Aktuálně máme 432 členů a jsme největší klub tohoto zaměření ve střední Evropě. V roce 2009 dosáhneme 27mi akcí a kurzů. Velikost KSA napovídá jedinému , a to, že je to správná věc, a proto se k nám přidává čím dál tím víc majitelů sportovních aut. Abychom ale zůstali trochu exkluzivní záležitostí, rozhodli jsme se letos klub uzavřít na čísle 500. Nabereme tedy posledních 68 členů a potom se uzavřeme. Největší radost mi ale dělá, když vidím ten jezdecký pokrok většiny členů. Je až neuvěřitelné, o kolik se může řidič zlepšit během jediné sezóny pod dohledem profesionálních instruktorů.

Co vše KSA nabízí členům?

Absolutní základ je dvoudenní kurz sportovní jízdy, který byl měl absolvovat každý nový člen, než s námi začne jezdit pravidelně. Následují jízdy na okruzích v ČR, tedy Sosnová, Most a Brno pod dohledem instruktorů. Další krok jsou světové F1 okruhy jako Hockenheim, SPA-Francorchamps, Nurburgring a Nordschleife. Poslední krok jsou kurzy driftování a jízdy na sněhu a ledu ve speciálním středisku v Alpách. Abycho, ale pro naše členy nebyli jen škola sportovní jízdy, tak pořádáme jednou za rok klubovou párty, klubovou dovolenou a klubový výlet po nejlepších cestách Evropy.

To tedy znamená, že pro své členy máte připravený celoroční program?

Ano, naše akce a kurzy začínají v lednu a končí v listopadu. Jediný volný měsíc je prosinec.

Na sněhu je vždy sranda, znamená to tedy, že je to atrakce pouze pro vyblbnutí, nebo to má hlubší smysl?

Kurz, který pořádáme, se jmenuje Snow driving experience a je tam hodně zábavy a legrace. V podstatě je to ale jeden z nejdůležitějších kurzů, který pořádáme. V těchto extrémních podmínkách se naučíte mít auto pod kontrolou v každé situaci a když se Vám potom něco podobného přihodí na silnici v zimě, dokážete se s touto situací instinktivně vyrovnat jako by to byla běžná záležitost. Na tyto kurzy si samozřejmě naši členové neberou ani svá Ferrari, ani svá Lamborghini ani své Corvetty ale své běžné auto, se kterým jezdí v zimě. Ať je to SUV anebo limuzína anebo cokoliv jiného. Dokonce Snow driving experience je jediný kurz, kde se může přihlásit i řidič, který není člen KSA. Jedinou podmínkou je, že jeho auto nesmí být předokolka.

Jaký máte názor na "závody" plné večírků, alkoholu a nekončící zábavy, odvozených od slavného Gumballu?

Raději "no comment"? Na veřejných komunikacích se neukáže ani kdo je lepší řidič ani kdo má lepší auto, ale pouze kdo víc riskuje! Takže u jakéhokoliv závodění na silnici jsem zásadně proti!

Co pro Vás znamená svižná jízda?

Na silnicích nejezdím ani svižně ani rychle ale úplně v klidu. Po tolika akcích na závodních okruzích za rok, nemám vůbec potřebu jezdit jinak.

Setkáváte se s buzerací ze strany policie?

S policii se nesetkávám, protože nemají důvod mě zastavit. Za posledních několik let jsem dostal pokutu jen 2 x, a to za telefonování.

Čím vůbec jezdíte a proč, a to jak při ostré jízdě po okruhu, nebo s rodinou na nákupy?

Na své každodenní ježdění mám Ford Mondeo ST220. Na zimní radovánky na sněhu Audi RS4. Na ježdění na závodní okruhy v ČR Porsche GT3 RS. A na zahraniční okruhy a výlety v Aplách mám Porsche GT2.

Váš vysněný automobil?

Kdyby byly neomezené finanční a prostorové možnosti, tak bych sbíral auta všech sportovních značek. To ale bohužel nejsou? Moje vysněné auto je Porsche GT1. Auto, o kterém se strašně málo ví, ale je to nejrychlejší produkční Porsche všech dob. Dokonce i na tak krátkém okruhu jako je v Lipsku, Porsche GT1 zajelo o 2 sekundy rychlejší čas než Porsche Carrera GT. To znamená, že na světoznámém okruhu Nordschleife by GT1 mohla být o 15 až 20 rychlejší než Carrera GT, která zajela 7:32. Takové auto je zároveň i velká investice, což u většina aut je pravý opak. Vyrobilo se 25 aut v hodnotě 880tis Eur a jejich dnešní hodnota je od 1,2mil do 2,3mil Eur.

Pokud by jste se rádi podívali na akci KSA a nevlastníte sportovní automobil, máte na konci září jedinečnou příležitost. Můžete navštívit Mostecký autodrom a obdivovat nablýskané supersporty na veřejném dni (28.9.2009) KSA. Pro deset šťastlivců je připravena možnost svezení se v některém ze sportovních vozů.          4458 zobrazení            zobrazit komentáře (0)