Magazínové sekce
Poslední příspěvky ve fóru
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
Brno...
přidal Kenik

avatar
Oblíbené
Navigace
news  
>>  MAGAZ͍N
  
>>  supercars
přidal: Tomáš Eiselt , publikováno: 19.07.2009

« zpět

Městský stát Monako. Hned po Vatikánu druhá nejmenší země světa ležící na Azurovém pobřeží Středozemního moře. Bedekr vás připraví na starý hrad, kde sídlí promiskuitní kníže Albert, na kasino, bazén, oceánografické muzeum a městský okruh, kde se každý rok jezdí velmi sledovaný závod formule 1. Mimochodem Monte-Carlo založil Karel IV... Představme si ale toto knížectví z pohledu automobilového nadšence.

Foto z Monaka naleznete ZDE.

Pokud sledujete nějaké spotterské stránky, určitě víte, že nejvíce fotek s těmi nejúžasnějšími auty pochází z Dubaje, Londýna, Paříže a Monaka. Díky své velikosti, resp. maličkosti je ovšem právě v Monaku koncentrace superaut nejvyšší. Skvělá auta zde nemusíte hledat, jsou všude. Proto je Monako bezkonkurenční spotterský ráj. Je Mekkou pro automobilové fandy.

Cizí fotky vás na první příjezd do Monaka stejně nepřipraví. Pokud pojedete od Mentonu, udělejte si radost a vyhněte se dálnici. Pobřežní silnice nabízí krásné výhledy a určitě potkáte pár zajímavých aut. Jakmile se před vámi vyloupne Monako se svými vysokými domy a budete sjíždět dolů k moři, začnou se dít věci. U první benziny potkáte Californii a Phantoma, zamručíte, jaká že to je škoda, že jste nestihli udělat snímek a dlouho se otáčíte. Na prvním kruhovém objezdu minete Dropheada a 599 a začnete se usmívat. Než sjedete k Beach Hotelu, minete ještě několik parkovišť. Nebojte, ani nestihnete vyjmenovat, jaké všechny Aston Martiny a Ferrari tam stály. Až budete projíždět kolem Bay Hotelu, před kterým na vás zamává Maybach, Drophead a několik supersportů, budete se již jen smát. Následující třída vedoucí ke světoznámému tunelu je sídlem Lamborghini & Bentley & Mercedes-Benz Monaco, mezi nimiž je prodejna ve stylu pražského Impexu. K těmto showroomům si udělejte procházku, protože na 20 metrech uvidíte tolik superaut... Víte co, vypišme si, co zde bylo začátkem července k vidění: Bentley FS, FS Speed, GT 5x, GT Speed, Azure, Arnage 2x; Lamborghini LP640 Spyder matt, LP640 matt, LP560 2x, LP560 Spyder 2x, Gallardo Superleggera, Gallardo 3x, Ford GT, Ferrari California, Rolls-Royce Phantom Coupe, Mercedes-Benz SL63 AMG IWC Edition, SL AMG Black Edition, SLR Roadster, SLR 722. Zajdete sem, viďte

Ještě v tunelu můžete odbočit do veřejného parkovacího domu. Je prakticky v centru, kousek od Casina. Ale ani tam si nevydechnete. V prvním patře vás přivítá 599 a několik Aston Martinů, ve druhém patře na vás vystrčí své výfuky 430 Scuderia a ve třetím patře vás ohromí Vanquish, GT3RS a raritní F40 LM v černé barvě. A to jste se ještě nepodívali ke Casinu... První kroky z parkoviště vás zavedou k hotelu Hermitage, před ním bude určitě něco k vidění. Od Hermitage je to již jen jeden blok ke Casinu. Mimořádně vypečený plac u Casina je středobodem Monaca, pupkem Monte-Carla a dává to okázale najevo. Přivítá vás skupinou zaparkovaných supersportů a spoustou exotů jen projíždějících. Zde je totiž to místo, kde je třeba se ukázat a být vidět. Spotter zde má jednoduchý program. Mít stále zapnutý foťák a být v pozoru. Pokud budete mít štěstí, zpříjemní vám den několik arabských kluků opálených, kteří se rádi ukazují. A ukazují se v úžasných autech. Jsme tedy u Casina, kam dál? Jsou prakticky čtyři možnosti:

  • 1) Zůstat na místě. Volba pro lenochy a pro ty, kteří při pohledu na ten příliv superaut v němém úžasu zkameněli.

  • 2) Projít podzemní garáže pod Casinem a přilehlým hotelem de Paris. Zde toho uvidíte dost, ale špatně se zde fotí. A možná padnete saunovým horkem a smradem.

  • 3) Vyrazit směrem zpět k Bay Hotelu přes zmíněné prodejny exotických aut, tedy přes vyhlášenou F1 serpentinu, ve které je mimochodem fajnový hotel Fairmont, před kterým se na vás určitě usměje spotterské štěstí.

  • 4) Vyrazit směrem k hradu. Tato volba zahrnuje i nějaké ty kulturní zastávky. Nejprve sejdete dolů k marině. Možná vás překvapí ten velký sklon silnice, po které jezdí i vozy F1. To z televizní obrazovky nepoznáte. V přístavu u známého bazénu jednak kotví úžasné jachty, jednak u těchto jacht občas stojí úžasné vozy. K hradu pak můžete projít kolem showroomu a servisu Ferrari, kde zaručeně budou stát vozy z kategorie Enzo/F40. Pak můžete vyšlápnout na hrad nebo ho obejít a dojít k druhé marině. Kolem přístavu zde stávají skvělé vozy a je zde i centrum Royal Motors. Carrera GT či DBS vás neminou. Po návratu zpět ke Casinu vás překvapí, že se složení vozového parku zcela změnilo, ale aspoň budete moci udělat pár fotek
Popravdě nikdo asi nezvolí pouze jednu možnost. Nejlépe bude všechny možnosti zkombinovat. Ale v tom případě mějte dvě baterky do foťáku a několik paměťovek. Až se nachýlí čas odjezdu, naposledy se otočíte ke Casinu, budete se stále smát. A až vám příjemný hlas navigace oznámí nepříjemnou novinu "You crossed the border." a budete míjet poslední SLR, ani se neohlédnete. Tak zmlsaní budete.

Návštěva Monaka je úžasný zážitek. Je to zážitek, který mohu všem fandům vřele doporučit. Navíc díky poloze Monaka jistě navštívíte i další skvělá místa na Ligurské, resp. Francouzské riviéře, Portofinem počínaje, St. Tropez konče. Přeji hezkou dovolenou.          4222 zobrazení            zobrazit komentáře (1)