Magazínové sekce
Poslední příspěvky ve fóru
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
Brno...
přidal Kenik

avatar
Oblíbené
Navigace
news  
>>  MAGAZ͍N
  
>>  supercars
přidal: Jaroslav Hanus, publikováno: 10.01.2011

« zpět

Ferrari 458 GT Ferrari 458 Italia je oproti svému předchůdci do značné míry svébytným modelem, byť rozvíjí původní koncepci. Na první pohled je patrné předsunutí kabiny co nejvíce k přední nápravě, tak aby se před nápravu zadní vešel celý motor a současně aby mohl být uložen co nejníže. Číst více...
Ferrari připravilo osmiválcový motor, který je bez přeplňování schopen poskytnout 570 koní, což představuje neskutečných 127 koní/litr. Ještě mnohem lépe působí pohled na údaj o maximálním točivém momentu 540 Nm.

Ferrari 458 Italia

O tom, že 458 Italia bude použitelná i v běžném provozu svědčí to, že 80% točivého momentu je k dispozici už od 3250 ot/min. Ferrari se nepochlubilo s údaji o vrtání a zdvihu válců, ale dá se očekávat, že tyto hodnoty budou hodně blízké tomu co je běžné u motorů vozů F1.

Pro příznivce značky Lamborghini jen uvedu data Lamborghini LP560-4: kompresní poměr: 12,5:1 (stejný jako má 458), max.toč.moment: 540 Nm (stejný jako má 458), max. výkon: 560 hp (o 10 koní méně než 458), litrový výkon: 107 koní/litr (o 20 hp/l méně než 458). Zásadní rozdíl je v tom, že hvězda ze Sant’Agaty Bolognese má víc o dva válce a 0,7 litru na objemu. Motor Ferrari 458 Italia opět pracuje s přímým vstřikováním, již zmíněným vysokým kompresním poměrem 12,5:1. Ferrari uvádí, že kombinovaná spotřeba by se měla pohybovat na údaji 13,7 l/100 km, což je pro auto tohoto typu velmi dobrá hodnota. Ta je samozřejmě důležitá i pro výpočet démonizované hodnoty CO2. 320 g/km CO2 je i tak dost daleko od představ bruselských úředníků a vizí našich zelených přátel.

Ferrari 458 Italia

Více fotografií v CE Galerii...

Motor 458 Italia poskytuje skvělé hodnoty, ale ty je také potřeba adekvátně přenést na silnici. To má za úkol zajistit sedmistupňová převodovka F1, která je, stejně jako ve Ferrari California, doplněna dvojitou spojkou. Ferrari dále propracovalo svůj skvělý diferenciál EDiff spolupracující se systémem F1-Trac (poprvé oba systémy fungují v rámci jedné řídící jednotky což umožňuje značné zrychlení jejich práce, stejná řídící jednotka zabezpečuje i kontrolu systému ABS). Jen díky tomu je Ferrari 458 Italia schopno za 3,4 vteřiny zrychlit až na 100 km/h (z této rychlosti zastavíte za 32,5 m) a takto pokračovat až na 325 km/h nebo i dále (to dle odvahy…).

Ferrari 458 Italia

Podvozek je opět vyroben z hliníku, vpředu fungují klasická dvojitá trojúhelníková ramena, vzadu sedí náprava ve stylu multi link. Řízení dostalo strmější převod tak, aby vůz rychleji reagoval na pokyny řidiče. Design vozu opět navrhovala společnost Pininfarina. Design vozu rozděluje pozorovatele na výrazné příznivce a tvrdé kritiky. Design Ferrari 458 Italia působí velice dynamicky. Předek vozu si zachovává koncepci dvou nasávacích otvorů, které však v důsledku okolního lakování působí jako jeden obrovský nádech. Pružné winglety v masce generují potřebný přítlak a ve vysokých rychlostech efektivněji posílají vzduch k chladičům v přídi vozu. Ferrari i Pininfarina se nechali svést k použití nesmyslně velkých, byť štíhlých, světel, škoda... Tradiční otvor na konci předního nárazníku se z boku přesunul na vrch, neboť zde bude efektivněji zvyšovat přítlak na přední nápravě.

Ferrari 458 Italia

Ferrari 458 Italia pokračuje v trendu jednoho páru zadních svítilen. Tvarování zadních výdechů od motoru dává velký prostor pro fantazii o podobě racing grilu. Na zádi nenápadně sedí aktivní spoiler. Interiér působí hodně futuristicky, ale při pohledu do historie Ferrari a hlavně některých jeho konceptů, najdete jisté spojnice. Ferrari slibuje, že nově ztvárněný interiér nabídne řidiči lepší prožitek z řízení, konstrukce volantu a přístrojové desky vychází z inspirace závodními vozy. Od začátku vývoje 458 Italia a interiéru se na vývojových pracích podílel i Michael Schumacher, což by mělo být zárukou pozitivního výsledku.

Ferrari 458 Italia

Design byl značně ovlivněn požadavkem na aerodynamickou účinnost vozu. Ve výsledku je 458 Italia v rychlosti 200 km/h tlačena k vozovce silou 140 kilogramů.

Oproti Ferrari F430 je Ferrari 458 Italia o 15 mm delší (4527 mm), o 14 mm širší (1937 mm), naopak o 14 mm nižší (1199 mm). Nejvíce narostl rozvor, ten se zvětšil o celých 50 mm (2650 mm). Hmotnost 458 bez náplní činí 1380 kg, z toho 58 % hmotnosti zatěžuje zadní nápravu.


          5818 zobrazení            zobrazit komentáře (0)