Magazínové sekce
Poslední příspěvky ve fóru
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
avatar
Brno...
přidal Kenik

avatar
UŽITEČNÉ TIPY
V průběhu dalších týdnu se CzechExotics.com začne měnit. Více zde...
Registrujte se na CzechExotics.com ještě dnes. Výhody bezplatné registrace zobrazíte zde...
Staňte se fanouškem a získávejte aktualní informace o změnách Staňte se fanouškem a získávejte aktualní informace o změnách
Navigace
news  
>>  MAGAZ͍N
  
>>  historie
přidal: David Martinek, publikováno: 14.03.2009

« zpět

I když je server Czechexotics zaměřen spíše na vozy modernější a novější, byla by škoda se s Vámi nepodělit o skvělý zážitek v podobě návštěvy soukromého muzea automobilky Porsche v rakouském Gmündu.

Foto z Porsche muzea naleznete ZDE.

Pro fanoušky sportovních vozů je Porsche pojmem a nám se podařilo touto návštěvou nahlédnout do dávné minulosti a i naprostých začátků této automobilové legendy. Gmünd je nenápadná vesnička, vzdálená zhruba 650km od Prahy a pokud se chystáte do Villachu nebo Klagenfurtu, určitě stojí za to najet o pár kilometrů více a podívat se na kus automobilové historie.

Porsche Automuseum Pfeifhofer sídlí v typické stodole rakouského stylu a pohled zvenčí ani v nejmenším nenapovídá, kolik skvostů a jaký úžasný zážitek Vás uvnitř čeká. Možná Vás napadá otázka, proč právě Gmünd v Rakousku, když automobilka Porsche sídlí v německém Stuttgartu. Ano, je to právě proto, že v Gmündu sestavil roku 1948 Ferdinand Porsche první legendární vůz 356 s motorem boxer. Tímto se již dostáváme k expozici, která čítá kolem třiceti vozů a práve "třistapadesátšestka" je zastoupena největší flotilou. Najdeme zde 356 z roku 1948, která se pyšní hliníkovou karoserií, čtyřválcovým boxerem o výkonu 35 koní a hmotností 585 kilogramů. Po boku tohoto exponátu najdeme i dřevěnou "formu", na které byla karoserie ručně kována. Během let 1948 až 1950 bylo v Gmündu vyrobeno 44 kupé a 8 kabrioletů modelu 356. Poté se ovšem Ferdinand Porsche přemístil do Stuttgartu a výroba vozů s jeho jménem se rozjela naplno. Můžeme zde najít také raritu, verzi 356 1600 Convertbile D z roku 1959. Jedná se o kabriolet určený pro americký trh, což znamená velice zvláštní kombinaci čistého designu 356 a zkrášlení chromovými nárazníky a poklicemi kol v americkém stylu. Tento konkrétní exponát byl dovezen do Evropy zpět z Kalifornie. Poslední 356, která stojí za zmínku, je model B Super 90 z roku 1962, který prošel závodní úpravou a restaurací v roce 1993 a syn majitele muzea se s ním zůčastňoval závodů veteránů.

Nejvíce mě nadchlo Porsche RSK Spyder modelového roku 1958, které se svým úžasným a jednoduchým tvarem stalo následovníkem veleznámého modelu 550 Spyder, ve kterém bohužel zahynul neméně známý idol našich babiček, americký herec James Dean. Tento 530 kg těžký spyder měl na tehdejší dobu neuvěřitelných 148 koní a dokázal uhánět maximální rychlostí 250 km/h!! Přeji Vám na vlastní oči vidět, jak malé a úžasné toto auto ve skutečnosti je a představit si, jaký musel být zážitek uhánět v něm bez čelního skla rychlostmi přes 200 km/h! Celkem bylo tohoto typu vyrobeno jen 30 vozů, o to je vystavený exponát ve skvělém stavu vzácnější.

Pomalu se přesouváme k modelům závodním, jež byly samozřejmě součástí produkce Ferdinanda Porsche a tehdy mu jistě dělaly výbornou reklamu. Svojí nízkou siluetou zaujme Váš pohled Porsche 910/8 Bergspyder (1967) a již slovo berg v jeho názvu napovídá, že se jednalo o vůz určený k závodům do vrchu. Mohl se v nich pyšnit velkými úspěchy, jeho osmiválcový boxer umístěný uprostřed v kombinaci se samosvorným diferenciálem jej dovezl k mnoha vítězstvím včetně mistrovského titulu. Za zmínku jistě stojí pouhých 575kg hmotnosti, které byly způsobeny i ultralehkou laminátovou karoserií. Když vidíte tu nízkou, doslova křehkou placku, na mysl Vám stoprocentně přijde, že piloti tehdejší doby byli hrdinové a přežití jeich závodnické karéry se jistě rovnalo zázraku. V trendu placek, nyní již ovšem se střechou, pokračuje rarita se jménem Porsche 906 Carrera 6, jež byla homologovaným vozem pro závodní speciály a bylo vyrobeno pouze 60 vozů. Carrera disponovala výkonem 210 koní a opět neuvěřitelně nízkou hmotností 575kg, dosahovala maximální rychlosti 270 km/h, za což vděčila aerodynamickému tvaru karoserie, která byla testovaná v aerodynamickém tunelu. Ze závodních vozů je nejsubtilnější formule Formel Super V, což je jednomístný závodní monopost o výkonu 115 koní a hmotnosti 390kg. Další závodní model je Porsche 914, se kterým opět závodil syn majitele muzea. Jak se často říká, nejlepší bývá nakonec. Vaše oči zaujme jednoznačně největší auto, které je v muzeu vystaveno a to je závodní speciál pro závody americké série IMSA s označením Porsche 962C se kterým závodil Mario Andretti a rozhodně se jedná o proklatě rychlý speciál. Je poháněn šestiválcem boxer přeplňovaným dvěma turbodmychadly KKK o finálním výkonu 610 koní a hmotností 850kg s maximální rychlostí přes 350 km/h a to vše v roce 1984. Tento speciál je v obklíčení vysloužilé policejní 997 Carrera 4S, kterou dostalo muzeum od rakouské policie a na straně druhé se můžete podívat na zajímavý řez vozem Porsche 968 z roku 1991.

Kromě všech těchto skvostů Vám muzeum nabídne krátký film o historii automobilky Porsche, velkou spoustu dobových fotografií, předmětů (například malé modely, volanty od společnosti Nardi, místnost naaranžovaná jako dobová dílna včetně zařízení) a v neposlední řadě také vystavené motory typu boxer z různých období. Na závěr si můžete zakoupit suvenýry, modely aut, dobové plakáty nejen s tematikou Porsche a těšit se z krásného zážitku. Samozřejmě tuto sbírku nelze považovat za kompletní historii automobilky, ale já osobně jsem z návštěvy a možnosti vidět takové skvosty a ikony automobilové historie byl opravdu nadšen a vůbec se mi nechtělo místo s tak úžasnou aurou a vůní automobilového, často i závodního benzínu opustit. Ještě se tak vrátit do roku 1971 a vidět například Porsche 917 v barvách GULF v akci na Nordschleife nebo 24h Le Mans. Dost už ale mých snů, mrkněte do mapy a sami se s pomocí muzea pana Pfeifhofera přesvedčte o tom, že slovo Porsche zdaleka neznamená jen 911 997 Turbo stojící v Pařížské, že je to kus historie a ta je možná lepší, než současnost...

Foto z Porsche muzea naleznete ZDE          5172 zobrazení            zobrazit komentáře (1)
Přátelské servery
Vincero Photography profesionální zakázkové focení / CzechFerrari.cz / CzechLamborghini.cz